Mediainfo 2.11.2026
LPOnet Anl och Gumbo Infra Oy har den 30.10.2026 undertecknat ett avtal om överlåtelse av affärsverksamhet. I och med affären övergår Gumbo Infras fiberverksamhet och kunder till LPOnet från och med den 30.11.2026, förutsatt att en majoritet av Gumbo Infras kunder har godkänt ett fiberanslutningsavtal med LPOnet som motsvarar deras nuvarande tjänst.
LPOnet har redan planerat sträckningen för en ny stamförbindelse mellan sitt eget nät och fibernätet i Gumbostrand, och ansökan om nödvändiga tillstånd pågår. För att arbetet ska kunna gå vidare så snabbt som möjligt hoppas parterna att de lokala fastighets- och markägarna ställer sig positivt till att den nya stamförbindelsen byggs över deras marker. Förbindelsen tryggar bredbandsuppkopplingarna i området. Byggandet inleds så snart de nödvändiga tillstånden är klara. Förbindelsernas funktion tryggas även under byggtiden genom en tillfällig lösning som LPOnet och Sibbo kommun redan har kommit överens om.
Kontinuitet för kunderna och nya möjligheter i området
För de nuvarande kunderna innebär förändringen framför allt att tjänsterna fortsätter utan avbrott. Fibernätet i Gumbostrand kommer åtminstone inledningsvis att fungera med nuvarande teknik, och den nuvarande tjänstens innehåll och pris förblir oförändrade.
Samtidigt är LPOnets mål att utveckla områdets fibernät långsiktigt. Den nya stamförbindelsen skapar förutsättningar för att vidareutveckla nätet och för att i framtiden kunna erbjuda fibertjänster även till nya kunder i Gumbostrand och närområdena.
”Vi ville framför allt säkerställa att de nuvarande kunderna även framöver har tillgång till tillförlitliga tjänster”, säger Jukka Jaatinen, verkställande direktör för Gumbo Infra Oy Ab.
”LPOnet vill utveckla fibernätet i Gumbostrand och närområdet och i framtiden ge allt fler invånare i området möjlighet att få en fiberanslutning”, säger LPOnets verkställande direktör Ilari Anttila.
LPOnet och Gumbo Infra kommer att informera de nuvarande kunderna separat och mer detaljerat om affären och de praktiska frågor som hör samman med den.
***
Mera information:
LPOnet Anl, Ilari Anttila, verkställande direktör, tfn 044 505 8223
Gumbo Infra Oy Ab, Jukka Jaatinen, verkställande direktör, tfn 0400 409 120